Aktualności

Wodzenie niedźwiedzia w Szczedrzyku

Wodzenie niedźwiedzia, czyli bery albo bakusy, to jeden z najstarszych zwyczajów kultywowanych na wsi opolskiej. Barwny korowód złożony z policjanta, lekarza, myśliwego, śmierci, kominiarza, cyganki i innych postaci oraz towarzyszących im muzykantów, prowadzi po wsi niedźwiedzia, który zgodnie z ludową tradycją symbolizuje zło, jakie spotkało nas w minionym roku. Dlatego pod koniec dnia musi zostać zastrzelony, a jego miejsce zajmuje młody niedźwiadek, symbol nowego roku, który ma być lepszy od tego, co odszedł. Gwarantuje to taniec niedźwiedzia z gospodyniami, złożone domownikom życzenia oraz datki wręczone przez nich „bakuśnikom”.

Wodzenie niedźwiedzia w Szczedrzyku

Hokej na Orliku

To już weekendowa tradycja. W soboty a zwłaszcza w niedziele miłośnicy hokeja zawzięcie rywalizują na ozimskim lodowisku na Orliku. Nieważne są wiek i umiejętności, straty w sprzęcie - najistotniejsze natomiast zapał i chęć do wczesnego wstawania w te dni wolne od pracy, bo rozgrywki zaczynają się zaraz po godzinie 9.00. Hokeiści z niepokojem ostatnio jednak śledzą prognozy pogody i mają nadzieje, że biały Orlik jeszcze im posłuży.    

Hokej na Orliku

Pożegnaliśmy naszego przyjaciela Zygmunta Świerca

10 lutego w Kirchhoven (Gmina Heinsberg) odbył się pogrzeb naszego przyjaciela Zygmunta Świerca. Byłego Skarbnika Gminy Ozimek. Współautora Aktu Partnerstwa pomiędzy Ozimkiem i Heinsbergiem  podpisanego w dniu 11.07.1992 r. Kreatora szerokiej, bogatej i owocnej współpracy naszych samorządów, zaangażowanego w budowanie kontaktów władz obu miast, ich  mieszkańców, jak również młodzieży szkolnej. Zwolennika porozumień ponad granicami, rzecznika otwarcia się na wspólną Europę oraz realizatora idei partnerstwa.

Pożegnaliśmy naszego przyjaciela Zygmunta Świerca

Rymarzów - Ozimek: współpraca LGD

1 lutego w naszej gminie przebywała delegacja Místní Akční Skupina Rymarovsko (odpowiednik naszej LGD po stronie czeskiej)ze Starostą Rymarzowa Petrem Klouda na czele, która przyjechała do LGD Kraina Dinozaurów, by omówić realizację wspólnego projektu pt. „Odkryj nasze tajemnice” dofinansowanego w ramach INTERREG V-5A REPUBLIKA CZESKA – POLSKA.

Rymarzów - Ozimek: współpraca LGD

Wizyta gości z Heinsberga

W dniach 30.01-1.02.2017 r. w Ozimku przebywała delegacja z miasta partnerskiego Heinsberg. W ramach wizyty goście spotkali się z p. burmistrzem Janem Labusem, by porozmawiać o planowanej współpracy szkół - GZS w Ozimku i UNESCO Realschule Heinsberg oraz o jubileuszu 25-lecia współpracy partnerskiej przypadającym w 2017 r.

Wizyta gości z Heinsberga

Turniej skata: W Dylakach rywalizowali o Puchar Sołtysa

6 lutego 2017 r. odbył się po raz kolejny turniej skata sportowego o Puchar Sołtysa Dylak. 24 skaciarzy spotkało się w świetlicy wiejskiej na intensywne rozgrywki. W turnieju zwyciężył Stanisław Pluta, a kolejne miejsca zajęli: Ernst Konieczko, Leszek Janerka, Werner Rudolf, Herbert Kowolik oraz Zdzisław Witkowski.

Puchar zwycięzcy wręczyła Pani Sołtys Barbara Starzycka.

 

Turniej skata: W Dylakach rywalizowali o Puchar Sołtysa

Dawid już wygrał. Głosujcie na Julię!

Z ogromną przyjemnością informujemy, ze podopieczny ozimskiego Stowarzyszenia na rzecz promocji talentów "Akces" Dawid Bac, uczeń Zespołu Szkół w Dębskiej Kuźni,  decyzją widzów TVP 3 Opole, wygrał plebiscyt "Porankowy utwór miesiąca". Podczas jednego z grudniowych wydań programu "O!polskie o poranku" Dawid zaprezentował kolędę "Oj Maluśki". Jego wykonanie tak spodobało się widzom, że wysłali na niego najwięcej smsów. Przypomnijmy, że  Stowarzyszenie Rzecz Promocji Talentów Akces, wspiera uzdolnione dzieci i młodzież. 7 lutego w TVP 3 Opole Dawid wykonał piosenkę "Zawsze gdzieś czeka ktoś" z repertuaru Anny Jantar, utwór w jego wykonaniu będzie promowany w ośrodkach TVP w całej Polsce.

Obecnie, przez cały luty, druga z naszych podopiecznych rywalizuje o pierwsze miejsce w kolejnym plebiscycie  i taką samą promocję telewizyjną. Julia Dota z piosenką "Wracam do domu" z repertuaru Justyny Steczkowskiej, może dzięki Wam także wygrać i pięknie promować naszą Gminę w całej Polsce..

Prosimy o SMS o treści 15, pod nr 7220. Głosować można do końca lutego.

 

Dawid już wygrał. Głosujcie na Julię!