Wodzenie niedźwiedzia w Szczedrzyku
Wodzenie niedźwiedzia, czyli bery albo bakusy, to jeden z najstarszych zwyczajów kultywowanych na wsi opolskiej. Barwny korowód złożony z policjanta, lekarza, myśliwego, śmierci, kominiarza, cyganki i innych postaci oraz towarzyszących im muzykantów, prowadzi po wsi niedźwiedzia, który zgodnie z ludową tradycją symbolizuje zło, jakie spotkało nas w minionym roku. Dlatego pod koniec dnia musi zostać zastrzelony, a jego miejsce zajmuje młody niedźwiadek, symbol nowego roku, który ma być lepszy od tego, co odszedł. Gwarantuje to taniec niedźwiedzia z gospodyniami, złożone domownikom życzenia oraz datki wręczone przez nich „bakuśnikom”.