Pierwsza pomoc w ramach projektu "Eksperyment medyczny"
Gdyby co dziesiąty mieszkaniec naszej planety potrafił udzielać pierwszej pomocy, rocznie ocaliłoby to milion ludzi.
W ramach „Eksperymentu Medycznego” pt.: „Antropometryczne czynniki warunkujące efektywną głębokość uciskania klatki piersiowej podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej wykonywanej przez dzieci w wieku powyżej 11 roku życia do ukończenia 18 roku życia” , który miał miejsce w piątek 10 lutego 2023 roku w naszej szkole zostało przeprowadzone szkolenie na temat podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. W zajęciach wzięli udział uczniowie klas V – VI. Zajęcia przeprowadzili wykwalifikowani ratownicy medyczni.
Poprzez ciekawe formy prezentacji wszyscy mogli nauczyć się udzielania i wzywania pomocy. Na końcu szkolenia każdy miał okazję poćwiczyć na fantomie i na manekinach. Każdy uczestnik szkolenia już wie, że udzielanie pierwszej pomocy ma swój ustalony schemat:
- Bezpieczeństwo osoby ratującej życie.
- Sprawdzanie przytomności osoby poszkodowanej.
- Wezwanie pomocy.
-
Sprawdzenie oddechu:
-
gdy jest oddech – układamy poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej,
-
brak oddechu – wykonujemy 2 oddechy ratownicze i uciskamy 30 razy klatkę piersiową na zmianę, aż do przybycia karetki pogotowia.
Uczniowie z wielkim zapałem i zaangażowaniem brali udział w warsztatach. Zajęcia uświadomiły im, jak istotne korzyści płyną z posiadania umiejętności udzielania pierwszej pomocy osobom potrzebującym. Wiedzą, że to oni mogą stać się osobami dającymi szansę na przeżycie drugiego człowieka.
Iwona Czichos – pedagog i Helena Hapyn – psycholog