Przyjacielskie spotkanie w grodzieckiej bibliotece
Pan Günter Mally i jego brat Hans Mally, reprezentujący potomków czeskich osadników, którzy w 1945 roku opuścili Grodziec (wtedy Friedrichsgrätz), spotkali się z przedstawicielami grodzieckiej społeczności: sołtysem - Zdzisławem Adamskim oraz prezesem Stowarzyszenia” Nasz Grodziec”- Heleną Gruszka i jej zastępcą Janem Karpą. Gospodarzem tej wizyty była bibliotekarka Iwona Chętnicka wspierana przez tłumaczkę panią Magdalenę Lapshin z Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej. Inicjatorem owego spotkania był sam pan Günter Mally, który skontaktował się z biblioteką i poprosił o jego organizację.
Głównym celem wizyty panów była chęć przekazania do grodzieckiej biblioteki różnych dokumentów i publikacji na temat historii wioski oraz pamiątkowego albumu zatytułowanego: „Wdzięczne wspomnienia byłych mieszkańców”. Album fotograficzny, będący podziękowaniem dla „… wszystkich przedstawicieli Kościoła, społeczności Ozimka i Grodźca oraz Stowarzyszenia Nasz Grodziec” za przyjazną współpracę, dokumentuje najważniejsze wizyty potomków czeskich osadników, które miały miejsce w latach 1998 - 2016. Zebrane w nim materiały są też wyrazem podjętego pod koniec lat 90-tych XX wieku dialogu pomiędzy byłymi mieszkańcami Grodźca a obecnymi, którzy jako przesiedleńcy zamieszkali w ich wiosce.
Przypomnijmy, że to właśnie Günter Mally oraz nieżyjący już Paul Daniel byli organizatorami tych nostalgicznych wycieczek śladami przodków. Na ich trasie były między innym śląskie wioski: Grodziec (Friedrichsgrätz), Mnichus (Münchhausen),Piotrówka (Petersgrätz), Bzinica Nowa (Milhelmsdorf) oraz czeski Nejdek. Dzięki współpracy obu stron w Grodźcu pojawiły się ślady upamiętniające historię wioski i bytność ewangelickiej wspólnoty.
Za zgodą ówczesnego proboszcza Grodźca Ks. Prałata Edmunda Cisaka w 2000 roku na grodzieckim cmentarzu powstał pomnik w formie lapidarium, „ku pamięci czeskim - ewangelickim emigrantom”. 250. rocznica założenia kolonii, obchodzona w maju 2002 roku, była kolejną okazją do złożenia wizyty w Grodźcu. Licznie przybyli byli mieszkańcy wzięli udział w nabożeństwie ekumenicznym, gościli w szkole i na okolicznościowym festynie zorganizowanym przez ówczesnego sołtysa Jana Grabowskiego i Radę Sołecką. Kolejne wizyty przypadały w latach 2004, 2007, 2008, 2012 i 2016. Z kolei w Kuźni w 2008 roku umieszczono tablicę upamiętniającą „… dawnych mieszkańców Grodźca, braci czeskich, którzy założyli w 1751 r. osadę Bedrichüv Hradec (Friedrichsgrätz) i mieszkali w niej do 1945r. Niech tablica ta przypomina o naszych różnych, jakże podobnych losach”. Ponadto we wnętrzu grodzieckiego kościoła zawisły pamiątkowe tablice na cześć wszystkich ewangelickich pastorów tej świątyni, a na zewnątrz upamiętniono nazwiska pierwszych czeskich osadników.
Za każdym razem przybywające grupy byłych mieszkańców były serdecznie podejmowane przez lokalne władze, proboszczów, dyrektorów szkoły oraz obecnych mieszkańców.
Przekazane materiały można oglądać w Filii Bibliotecznej w Grodźcu. Serdecznie zapraszamy.