Obowiązek selektywnego zbierania odpadów tekstyliów i odzieży
Od 1 stycznia 2025 r. tekstyliów i odzieży nie należy wyrzucać do odpadów zmieszanych.
Obowiązek segregacji odpadów tekstylnych i odzieży wynika z art. 14 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r., poz. 1579). Zgodnie z jej zapisami, od nowego roku gminy są zobowiązane do przyjmowania odpadów tekstylnych i odzieży w punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
Nałożenie tego obowiązku wynika z wdrożenia do polskiego prawa przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylającej niektóre dyrektywy. Zgodnie z jej art. 11 ust. 1 państwa członkowskie UE są zobowiązane do zapewnienia selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych.
Wprowadzenie nowych przepisów oznacza, że ubrań i innych tekstyliów pochodzących z gospodarstw domowych nie należy wrzucać do pojemnika na odpady zmieszane. Powinny one trafiać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Antoniowie przy ul. Powstańców Śląskich 54. Tekstylia w dobrym stanie można również przekazać organizacjom charytatywnym.
Nie wolno wyrzucać ubrań do pojemników na tworzywa sztuczne, nawet jeśli są wykonane z materiałów syntetycznych. Na chwilę obecną nie planuje się wprowadzenia dodatkowego pojemnika na tekstylia w ramach segregacji odpadów ani organizacji objazdowej zbiórki (sprzed posesji).
Przypominamy, że do tekstyliów zalicza się wszelkie rzeczy wykonane z tkaniny lub dzianiny, niezależnie od ich pochodzenia (naturalnego lub sztucznego), w tym:
- zużyte ubrania, obuwie, torby,
- koce, narzuty, pościel, prześcieradła, kołdry, poduszki,
- firany, zasłony, obrusy, małe dywaniki.
![Ilustracja_MKiŚ](/static/img/k01/DRO KH odpady/harmonogram 2025 1-3/Ilustracja%20MKi%C5%9A.jpg)