Dożynki wiejskie, znane również jako święto plonów, to jedno z najważniejszych i najstarszych świąt rolniczych w kraju. Tradycja ta symbolizuje zakończenie żniw i dziękczynienie za obfite plony.

Obchodzone na przełomie lata i jesieni, dożynki są nie tylko okazją do wspólnego świętowania, ale także do podkreślenia roli rolnictwa w życiu społeczności wiejskich.

1 września mieszkańcy sołectwa Schodnia obchodzili święto plonów w ich miejscowości. Organizatorami wydarzenia byli tradycyjnie Sołtys i Rada Sołecka Wsi Schodnia, a partnerami DFK Stara Schodnia i OSP Schodnia.

Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się od mszy św. dziękczynnej w intencji wszystkich rolników, którą odprawił ks. Łukasz Szuster. Na wstępie nastąpiło wprowadzenie korony dożynkowej oraz starostów z chlebem dożynkowym do kościoła, który został ofiarowany podczas eucharystii. Dla wszystkich wiernych przygotowano tradycyjne bułeczki, które wręczano im podczas mszy.

Popołudniu ulicami wsi przejechał barwny korowód, który zabezpieczała jednostka OSP Schodnia. Składał się z różnorodnych pojazdów – były ciągniki z przyczepami, samochody dostawcze i osobowe, rowerzyści i jeźdźcy na koniach. Każdy z nich był pięknie przystrojony i odzwierciedlał dożynkowy klimat. Mieszkańcy nie zapomnieli również o przystrojeniu posesji. W tym roku zmieniono trasę korowodu, aby objął jeszcze większą część wsi.

Kolejnym punktem programu, było przekazanie chleba dożynkowego przez starostów dożynek Ewę i Henryka Sladek na ręce włodarza gminy – Burmistrza Ozimka Mirosława Wieszołka. Po pobłogosławieniu chleba przez ks. Łukasza Szustra przystąpiono do pokrojenia i podzielenia go wśród zgromadzonych, tak aby nikomu go nigdy nie zabrakło.

Następnie zaproszono wszystkich do wspólnego biesiadowania przy pysznym kołaczu. Dla dzieci przygotowano dmuchany plac zabaw oraz inne atrakcje.

- Dożynki to wydarzenie, bogate w symbole i obrzędy, stanowi żywe świadectwo naszej kultury ludowej, łącząc tradycję z nowoczesnością. Dziękuję mieszkańcom, którzy wzięli udział w korowodzie oraz przystroili posesje. Jednocześnie dziękuję wszystkim, którzy nas wsparli – ks. Łukaszowi Szustrowi za duchowe wsparcie, strażakom za to, że dbali o bezpieczeństwo podczas korowodu i całej Radzie Sołeckiej oraz właścicielce Baru u Gerdy – Gerdzie Bronder za pomoc przy organizacji. Dziękuję również sponsorom imprezy – Burmistrzowi Ozimka Mirosławowi Wieszołkowi, Wiceprzewodniczącemu Rady Miejskiej w Ozimku Markowi Elisowi, Kwiaciarni Machnik i Centrum Ogrodniczemu Pracuś – mówi sołtys Julita Widera.

Galeria
 do góry