Uwaga! Nadchodzą fale upałów – apel o zachowanie ostrożności
W związku z prognozowanymi wysokimi temperaturami oraz rekomendacjami przekazanymi przez Opolski Urząd Wojewódzki, przypominamy mieszkańcom o zasadach bezpiecznego zachowania podczas upałów.
Wysokie temperatury mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza dla dzieci, seniorów, osób przewlekle chorych oraz osób wykonujących pracę na świeżym powietrzu. Dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
pijmy regularnie wodę i unikajmy odwodnienia,
ograniczajmy przebywanie na słońcu, szczególnie w godzinach największego nasłonecznienia,
nośmy lekką, przewiewną odzież oraz nakrycie głowy,
nie pozostawiajmy dzieci ani zwierząt w zaparkowanych samochodach – nawet na krótki czas,
zwracajmy uwagę na osoby starsze, samotne i potrzebujące wsparcia oraz pomagajmy im w razie potrzeby,
zapewnijmy zwierzętom stały dostęp do świeżej wody i zacienionego miejsca.
W przypadku wystąpienia objawów przegrzania organizmu, takich jak silny ból i zawroty głowy, osłabienie, nudności czy zaburzenia świadomości, należy jak najszybciej przenieść poszkodowaną osobę do chłodnego miejsca i w razie potrzeby wezwać pomoc, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Apelujemy o rozwagę i stosowanie się do zaleceń służb. Odpowiedzialne zachowanie w czasie upałów pozwala ograniczyć ryzyko zagrożenia dla zdrowia i życia.