Data wydruku: 2024-09-28 15:15:48

SENTYMENTALNA WIZYTA PO LATACH

Projektanci Domu Kultury (fot.S.Magnuszewska)
Projektanci Domu Kultury (fot.S.Magnuszewska)

Z inicjatywy Śląskiego Centrum  Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach doszło do niezwykłego spotkania.  29 maja 2014 r., po ponad 60 latach, odwiedzili  nas znani śląscy architekci-nestorzy: Aleksander Franta oraz Jerzy Gottfried, którzy wraz z Henrykiem Buszką na przełomie lat 40-tych i 50-tych tworzyli  pracownię „Miastoprojekt Katowice”. To właśnie to biuro sygnowało  projekt architektoniczny  Domu Kultury w Ozimku.

Projekt powstawał w latach 1949-50. Jego głównym autorem był młody absolwent Politechniki Krakowskiej Aleksander Franta.  To również on nadzorował budowę budynku w latach 1951-1952. Tworząc bryłę naszego domu kultury architekt dysponował wolną przestrzenią, dlatego zaproponował również zagospodarowanie otoczenia budynku. Niestety idea alei z domami po obu stronach nie została zrealizowana.

Wizyta architektów była doskonałą okazją do poszerzenia naszej wiedzy na temat historii domu kultury. Dla nich samych stała się okazją do konfrontacji z własnym dziełem. Byli zainteresowani, jak obecnie jest wykorzystywany budynek, a zwłaszcza sala widowiskowa. Mogli też obejrzeć stare plany, które przetrwały wraz z domem kultury ponad 60 lat.

Zdaniem naszych gości Dom Kultury w Ozimku powinien pozostać przestrzenią przyjazną mieszkańcom, miejscem, gdzie ludzie będą się spotykać, aby nie tylko korzystać z dóbr kultury, ale również zwyczajnie rozmawiać ze sobą.

Wizyta Aleksandra Franty i Jerzego Gottfrieda w Ozimku została zorganizowana w ramach projektu pn. "Twórcy Śląskiej Architektury", którego celem jest prezentacja dokonań architektów działających na Śląsku po roku 1945. Zacnym gościom towarzyszyły: prof. Irma Kozina z Uniwersytetu Śląskiego, Iga Herok-Turska z Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej, Anna Syska ze Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego oraz dwie panie fotograf dokumentujące spotkanie twórców ze swoim dziełem.