W gospodarstwie rolnym drewno wykorzystywane jest do wielu celów, m.in. ogrzewania powierzchni mieszkalnej i gospodarczej, przygotowania karmy dla zwierząt, jako materiał budowy płotów, zagród czy więźby dachowej. Wycinka drew z użyciem ostrych narzędzi, takich jak pilarki, wiąże się z ryzykiem poważnych w skutkach wypadków.
Przenośne pilarki łańcuchowe to urządzenia coraz częściej stosowane w gospodarstwach rolnych. Najbardziej niebezpiecznym elementem pilarki jest łańcuch, który przy okrzesywaniu i przycinaniu drzew może spowodować urazy kończyn dolnych. Zagrożeniem jest tzw. Odbicie pilarki, występujące przy ścinaniu, przecinaniu i okrzesywaniu drzew.
Hałas i drgania również mogą być przyczyną zaburzeń stanu zdrowia (utrata słuchu, choroba wibracyjna), a gorące elementy pilarki (tłumik i silnik) – poparzeń. Zdrowiu mogą też zagrażać gazy spalinowe, oleje i smary.
Podczas pracy z pilarką łańcuchową należy używać środków ochrony indywidualnej (obuwia roboczego, maski ochronnej, nauszników, rękawic ochronnych, gogli ochronnych oraz odzieży roboczej), a przed samym rozpoczęciem pracy należy sprawdzić, czy funkcjonują zabezpieczenia:
Nie zapominaj o regularnym ostrzeniu łańcucha piły,
Bardzo dużo ciężkich przypadków na wsi wydarza się podczas pracy z pilarkami tarczowymi (krajzegami, cyrkularkami), dlatego poświęcamy im specjalną uwagę.
Pilarka, aby była bezpieczna, nie może mieć uszkodzonej lub nadmiernie zużytej tarczy. Musi być wyposażona w odpowiednie osłony i podajniki.
Pamiętaj !
Aby uniknąć przewrócenia się lub potknięcia, powinieneś utrzymywać porządek wokół pracującej piły. Co jakiś czas rób przerwy w pracy, wyłączaj maszynę i sprzątaj.
Opracowanie:
Materiały informacyjne KRUS
Roksana Bernaś – Specjalista w OR KRUS w Opolu