Fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne, kościelne osoby prawne, kluby sportowe, spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które nie działają w celu osiągnięcia zysku już teraz mogą złożyć wniosek o zarejestrowanie swojej instytucji w Systemie iPFRON+, https://ipfronplus.pfron.org.pl/. Jak najszybsze złożenie wniosku o zarejestrowanie umożliwi, po ogłoszeniu konkursu, rozpoczęcie tworzenia wniosku od pierwszego dnia naboru. Po zatwierdzeniu instytucji w Systemie, Wnioskodawcy będą mogli korzystać z nowego sposobu ubiegania się o dofinansowanie z Funduszu. W przypadku pytań lub wątpliwości pomocą służyć im będą konsultanci infolinii pod numerem telefonu 800 007 140, od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00. Przedstawiciele instytucji, którzy nie przeszli szkoleń z nowego systemu, mogą to zrobić korzystając z filmów instruktażowych zamieszczonych na kanale YouTube iPFRON+ (https://www.youtube.com/watch?v=exg1EGKjx_Q&list=PLpXRKlm-BOE4TbgWTeV53u6GrP6uliRhu) lub z platformy edukacyjnej iPFRON+ https://edukacja.pfron.org.pl/.
Co jest potrzebne, żeby uzyskać dofinansowanie?
Żeby uzyskać dofinansowanie w ramach zadań zlecanych, Wnioskodawca musi przede wszystkim prowadzić działalność na rzecz osób niepełnosprawnych i posiadać odpowiednie zapisy w statucie, które potwierdzają profil prowadzonej działalności.
Na jakie cele można uzyskać wsparcie?
Zlecane zadania dotyczą rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Rodzaje zadań, które mogą być zlecane organizacjom pozarządowym wskazane zostały w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 lutego 2008 r. w sprawie rodzajów zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych zlecanych fundacjom oraz organizacjom pozarządowym. Należy do nich przykładowo:
Łącznie w rozporządzeniu jest 14 zadań.
Jak uzyskać dofinansowanie?
Zlecanie realizacji zadań następuje po przeprowadzeniu otwartego konkursu. W konkursach, które ogłasza PFRON każdej jesieni, wyznaczono sześć kierunków pomocy:
System iPFRON+ powstał w ramach realizacji projektu pn. „Uniwersalna platforma do projektowania i realizacji programów wsparcia ON wraz ze zintegrowanym modułem analitycznym – System iPFRON+” w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020, Oś Priorytetowa 2 „E-administracja i otwarty rząd”, Działanie 2.1 „Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych”.