Gmina Ozimek siedziba: Urząd Gminy i Miasta w Ozimku ul. ks.Jana Dzierżona 4b
tel. (+48) 77 462 28 00; fax (+48) 77 462 28 11
e-mail: sekretariat@ugim.ozimek.pl
www: ozimek.pl
Data wydruku: 2020-08-11 14:49:25

Aktualności

Niezapominajki dla RLGD Opolszczyzna i Stowarzyszenia AKCES

Zawsze znajdują czas dla innych. Wiedzą, czego potrzebują ludzie, którzy są obok nich. Praktycznie nie mówią „nie mogę” czy „nie mam czasu”. Tacy są społecznicy i osoby, działające w organizacjach, wyróżnionych tytułem Opolskiej Niezapominajki.

Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Filharmonii Opolskiej, rozdano statuetki Społecznika Roku Województwa Opolskiego 2018 oraz rozdano nagrody w konkursie Opolska Niezapominajka dla najlepszych organizacji pozarządowych w regionie.

Dwie niezapominajki trafiły do naszej gminy! RLGD Opolszczyzna została odznaczona, a Stowarzyszenie AKCES otrzymało wyróżnienie, jak również nagrodę publiczności.

Niezapominajka trafiła do Rybackiej Lokalnej Grupy Działania Opolszczyzna. Jej prezes Jakub Roszuk cieszy się, że karp jest coraz częściej podawaną rybą w restauracjach województwa opolskiego. – Prowadzimy edukację pod kątem zdrowego żywienia i promocji zdrowej żywności. Ale też tłumaczymy, że hodowla to nie tylko biznes, ale również dbanie o naszą przyrodę. Promujemy produkt lokalny, nasze województwo oraz stawy, w których hodowane są karpie – mówi Jakub Roszuk. Dodaje, że najważniejsze obecnie jest szkolenie restauratorów, prowadzenie zajęć dla szkół gastronomicznych. – Tam jest potencjał, który będzie prowadził do promowania naszego karpia. Przekonaliśmy hodowców, że karp jest nie tylko od święta – dodaje.

Wśród wyróżnionych nagrodą znalazło się też Stowarzyszenie Akces. Pani Elżbieta Pisula-Bieniecka postanowiła założyć w Ozimku stowarzyszenie Akces. – Staramy się skupić wokół siebie dzieci i rodziców. Jesteśmy w pełnym tego słowa znaczeniu zespołem. Jestem muzykiem i zawsze widziałam, że obok jest talent. Wtedy zrodził się pomysł założenia stowarzyszenia. Integracja w zespole jest dla mnie najważniejsza. Dzieci wiedzą, że jesteśmy jedną wielką rodziną. Każdy nasz układ jest dopieszczony – dodaje. Zauważa, że niebagatelną rolę odgrywają rodzice. – Nie każde dziecko jest super śpiewakiem, ale zawsze odnajdzie w naszym zespole swoje miejsce – podkreśla. Dodajmy, że stowarzyszenie Akces odebrało również nagrodę internautów.

Dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego Barbara Kamińska z mówi, że nie da się być aktywnym bez umiejętności współpracy i dialogu. – To są osoby, które zarażają wirusem aktywności. Rozwijają społeczności lokalne. Współpracują z samorządami, działają na rzecz ludzi. To ludzie aktywni i to jest dla nich najlepszy komplement – dodaje.

A marszałek Andrzej Buła podkreśla, że Opolszczyzna jest aktywna społecznie i dodaje, że samorząd województwa stara się tę aktywność rozwijać. – Jeszcze pięć lat temu organizowaliśmy rocznie tylko 10 konkursów dla organizacji pozarządowych, a teraz jest ich już 30. Urząd marszałkowski organizuje konkursy związane z działalnością na terenach wiejskich, wolontariatem, zdrowiem, kulturą, mniejszościami narodowymi i etnicznymi czy wkładami własnymi.  – Do tego należy doliczyć Marszałkowski Budżet Obywatelski, który pozwala realizować pomysły nie tylko organizacjom, ale wszystkim, którzy mają pomysły – mówi marszałek i dodaje, że wkrótce ruszy kolejny pomysł – Marszałkowska Inicjatywa Sołecka.

Podczas imprezy wystąpił Zespół AKCES z Ozimka.

W uroczystości uczestniczył także burmistrz Jan Labus, który pogratulował laureatom. 

Źródło: www.opolskie.pl