Data wydruku: 2024-11-24 10:48:35

DFK Stara Schodnia: "Maibaum" po raz pierwszy

fot. M.W.
fot. M.W.

30 kwietnia mieszkańcy Schodni zebrali się na placu przed remizą OSP, gdzie po raz pierwszy odbyły się uroczystości związane z tradycją stawiania drzewka majowego – tzw. „Maibaumu”.

Drzewko majowe, które jest nazywane także słupem majowym ze względu na swój wygląd, symbolizuje życie, odradzanie się witalności i przyrody. Źródła nie są jednoznaczne, jednak liczne z nich podają, że zwyczaj ma korzenie celtyckie i upowszechnił się u Germanów. Tradycja jest także pielęgnowana u nas na Śląsku, w szczególności na terenach zamieszkiwanych prze członków Mniejszości Niemieckiej.

Drzewsko w Schodni przygotowali członkowie lokalnego DFK. Czubek słupa ozdobiono różnymi tasiemkami w kolorach żółto-niebieskich, zawieszono wiosenny wieniec ozdobiony kwiatami, a na samym czubku zawidniała flaga z historyczną pieczęcią miejscowości.

Uroczystego aktu otwarcia imprezy dokonali przewodniczący DFK Jerzy Sobota, sołtys wsi Julita Widera oraz burmistrz Jan Labus. Podczas rozpoczęcia Tomasz Kaczmarzyk przedstawił historię tradycji „stawiania drzewka majowego – Maibaumu”. Opowiedział o przygotowaniach oraz o tym jak ważne jest zachowanie dziedzictwa kulturowego i regionalnych obrzędów.

Następnie przy akompaniamencie orkiestry wszyscy zebrani przemaszerowali na plac za remizą OSP, by wspólnie biesiadować i świętować ten wyjątkowy dzień. Tam przygotowano dla nich szereg atrakcji i drobny poczęstunek.

Organizatorem imprezy było DFK Stara Schodnia, które podczas przygotowań wsparli sołtys i rada sołecka oraz OSP.

Imprezę zrealizowano dzięki finansowemu wsparciu Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu, które koło DFK Stara Schodnia pozyskało w ramach projektu pt: Maibaum in Alt Schodnia – Drzewko Majowe w Schodni.