Data wydruku: 2024-11-23 16:47:58

DFK Krzyżowa Dolina: Szlakiem drewnianych kościołów

Grupa DFK Krzyowa Dolina przed kościołem w Pokoju
Grupa DFK Krzyowa Dolina przed kościołem w Pokoju

W dniu 24 sierpnia Koło DFK w Krzyżowej Dolinie zorganizowało dla swoich członków wycieczkę szlakiem drewnianych kościołów na Opolszczyźnie. Na trasie turystycznej znalazły się świątynie w Laskowicach, Tułach oraz Pokoju.

W całodniowym wyjeździe wzięło udział 50 osób pod kierownictwem Edeltraudy Szostok i Renaty Brandt – przewodniczącej Koła DFK. Przewodnikiem był pan Daniel Pach z Laskowic, który pięknie opowiadał o wszystkich zwiedzanych kościołach, a w kościele ewangelicko-augsburskim w Pokoju uzupełniał go tamtejszy pastor.

Kościół w Laskowicach p.w. św. Barbary i św. Wawrzyńca został zbudowany w 1686 roku. Posiada piękny barokowy ołtarz, a w podziemiach znajduje się krypta grobowa, w której spoczywa hrabina Brigitta Buchta von Buchtitz. Kolejny zwiedzany kościół p.w. Matki Boskiej Bolesnej w Tułach z roku 1856, to perełka architektury w stylu neogotyckim. Zaprojektował go Alexis Langer – znany architekt wrocławskiej diecezji rzymsko-katolickiej. Jest to jedno z jego pierwszych dzieł, jednak przez wielu oceniane za najpiękniejsze. W podziemiach znajdują się szczątki członków rodziny von Blacha – fundatorów kościoła. Wszystkich uczestników wycieczki szczególnie urzekł kościół ewangelicko-augsburski w Pokoju p.w. Księżnej Zofii, zbudowany w latach 1765-1775. Wnętrze pomalowanego na biało kościoła zdobi ambona umieszczona pośrodku nad ołtarzem, piękne organy, empora i loża z herbem rodu Wirtenbergów.

Pomiędzy wizytami w kolejno zwiedzanych kościołach, uczestnicy wycieczki zjedli obiad w restauracji w Starych Budkowicach, a po godzinie 18-tej, pełni wrażeń wrócili do domów. Wycieczka, zorganizowana w ramach projektu „Konsolidierung der Begegnungsstätten”, została dofinansowana ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RFN za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Janusz Dziuban