Członkowie koła DFK Szczedrzyk i Pustków uczestniczyli w realizacji projektu pt. „Oder-Schiffahrt auf den Spuren oberschlesischer Industriearbeiter und die Architektur von Cosel”, który zorganizaowano w ramach programu „Ożywienie Domów Spotkań – Konsolidierung der Begegnungsstätten” finansowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.
Po mszy św. w języku niemieckim 50 osobowa grupa udała się do Koźla – stoczni „Damen”, gdzie ok godz. 12:00 rozpoczęła rejs po Odrze. Uczestnicy mieli możliwość zobaczyć ślady górnośląskiej industrializacji okresu przedwojennego.
Największe wrażenie wywołało śluzowanie, a podczas całego rejsu p. Banasch (zarazem właściciel statku) opowiadał o historii i ciekawostkach związanych z żeglugą po Odrze. W trakcie przerwy na posiłek grupa zwiedziła kościół p.w. św. Katarzyny w Sławęcicach, którego historia sięga 1200 r. Bardzo interesujący był szpital, w którym znany niemiecki lekarz – noblista Robert Koch, odkrył szczepionkę na gruźlicę.
Następnie uczestniczy zwiedzili gospodarstwo agroturystyczny, w którym mogli zobaczyć stare narzędzia rolnicze, których dawniej używano. Na zakończenie wszyscy zasiadli w starej stodole do wspólnego posiłku, podczas którego wymienili się swoimi wrażeniami.
Dzięki realizacji projektu uczestnicy mogli poznać historię naszej ziemi oraz zobaczyć liczne ślady tradycji i kultury niemieckiej z okresu przedwojennego. Sprzyja to zachowaniu dziedzictwa kulturalnego oraz przekazaniu go następnym pokoleniom.
Zarząd Koła DFK Szczedrzyk i Pustków pragnie gorąco podziękować wszystkim uczestnikom za udział oraz zaangażowanie w realizację projektu, jak również za miłą atmosferę i liczne wrażenia.
Ponadto składa serdeczne podziękowania TSKN w Opolu oraz ZNSSK w Polsce, które dzięki owocnej współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych RFN zapewniły finansowe wsparcie na realizację tak wspaniałych inicjatyw.