Z humorem i morałem…, czyli uczniowie dla uczniów
Uczniowie uczęszczający na zajęcia koła naukowego, w ramach innowacji „Teatr? Lubię!”, przygotowali dwa krótkie przedstawienia.
W pierwszym, wchodząc w aktorskie role, pracowali nad interpretacją bajki Adama Mickiewicza pt. „Przyjaciele”, w drugim - w teatrze kukiełkowym, tworzyli spektakl na podstawie bajki Ignacego Krasickiego „Czapla, ryby i rak”.
Główne cele inicjatywy akcentowały potrzebę rozwijania umiejętności słuchania, interpretacji języka literackiego, odkrywania i rozwijania uzdolnień artystycznych oraz potrzeby koleżeńskiej współpracy.
We wtorkowy poranek gościliśmy w klasie I „a”, gdzie młode aktorki z VI „a” wprowadziły pierwszaków w świat teatru. Uczniowie uważnie obejrzeli dwa spektakle i mądrze odpowiadali na pytania dotyczące postępowania bohaterów. Bajki bowiem obdarzają magiczną siłą, uczą nowych zachowań, pomagają w odpowiednim postrzeganiu świata oraz swojego w nim miejsca.
Następnie zaplanowano warsztaty przygotowywania kukiełek. Młodsi i starsi uczniowie pracowali w małych grupach, ucząc się wzajemnie od siebie. Dzięki tej współpracy powstały piękne, kolorowe kukiełki rybek, które następnie pokazały się w naszym klasowym teatrze. Bowiem uczniowie klasy I „a” dołączyli do grupy aktorskiej i wspólnie, jeszcze raz, odegrali spektakl „Czapla, ryby i rak”.
Dzięki temu twórczemu i kreatywnemu spotkaniu uczniowie mogli dowiedzieć się, jak powstaje teatr kukiełkowy i jak samemu wcielić się w rolę aktora, jak zbudować scenę i co może zastąpić kukiełkę.
Zabawa w teatr to doskonała forma uczniowskiej ekspresji. Wszak teatr bawi, uczy i wychowuje.
Dziękujemy wszystkim aktorkom i aktorom!
Marzena Wolicka- Mazurkiewicz i Magdalena Wierzbicka