Aktualności

Niezapominajki dla RLGD Opolszczyzna i Stowarzyszenia AKCES

fot. UMWO
fot. UMWO

Zawsze znajdują czas dla innych. Wiedzą, czego potrzebują ludzie, którzy są obok nich. Praktycznie nie mówią „nie mogę” czy „nie mam czasu”. Tacy są społecznicy i osoby, działające w organizacjach, wyróżnionych tytułem Opolskiej Niezapominajki.

Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Filharmonii Opolskiej, rozdano statuetki Społecznika Roku Województwa Opolskiego 2018 oraz rozdano nagrody w konkursie Opolska Niezapominajka dla najlepszych organizacji pozarządowych w regionie.

Dwie niezapominajki trafiły do naszej gminy! RLGD Opolszczyzna została odznaczona, a Stowarzyszenie AKCES otrzymało wyróżnienie, jak również nagrodę publiczności.

Niezapominajka trafiła do Rybackiej Lokalnej Grupy Działania Opolszczyzna. Jej prezes Jakub Roszuk cieszy się, że karp jest coraz częściej podawaną rybą w restauracjach województwa opolskiego. – Prowadzimy edukację pod kątem zdrowego żywienia i promocji zdrowej żywności. Ale też tłumaczymy, że hodowla to nie tylko biznes, ale również dbanie o naszą przyrodę. Promujemy produkt lokalny, nasze województwo oraz stawy, w których hodowane są karpie – mówi Jakub Roszuk. Dodaje, że najważniejsze obecnie jest szkolenie restauratorów, prowadzenie zajęć dla szkół gastronomicznych. – Tam jest potencjał, który będzie prowadził do promowania naszego karpia. Przekonaliśmy hodowców, że karp jest nie tylko od święta – dodaje.

Wśród wyróżnionych nagrodą znalazło się też Stowarzyszenie Akces. Pani Elżbieta Pisula-Bieniecka postanowiła założyć w Ozimku stowarzyszenie Akces. – Staramy się skupić wokół siebie dzieci i rodziców. Jesteśmy w pełnym tego słowa znaczeniu zespołem. Jestem muzykiem i zawsze widziałam, że obok jest talent. Wtedy zrodził się pomysł założenia stowarzyszenia. Integracja w zespole jest dla mnie najważniejsza. Dzieci wiedzą, że jesteśmy jedną wielką rodziną. Każdy nasz układ jest dopieszczony – dodaje. Zauważa, że niebagatelną rolę odgrywają rodzice. – Nie każde dziecko jest super śpiewakiem, ale zawsze odnajdzie w naszym zespole swoje miejsce – podkreśla. Dodajmy, że stowarzyszenie Akces odebrało również nagrodę internautów.

Dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego Barbara Kamińska z mówi, że nie da się być aktywnym bez umiejętności współpracy i dialogu. – To są osoby, które zarażają wirusem aktywności. Rozwijają społeczności lokalne. Współpracują z samorządami, działają na rzecz ludzi. To ludzie aktywni i to jest dla nich najlepszy komplement – dodaje.

A marszałek Andrzej Buła podkreśla, że Opolszczyzna jest aktywna społecznie i dodaje, że samorząd województwa stara się tę aktywność rozwijać. – Jeszcze pięć lat temu organizowaliśmy rocznie tylko 10 konkursów dla organizacji pozarządowych, a teraz jest ich już 30. Urząd marszałkowski organizuje konkursy związane z działalnością na terenach wiejskich, wolontariatem, zdrowiem, kulturą, mniejszościami narodowymi i etnicznymi czy wkładami własnymi.  – Do tego należy doliczyć Marszałkowski Budżet Obywatelski, który pozwala realizować pomysły nie tylko organizacjom, ale wszystkim, którzy mają pomysły – mówi marszałek i dodaje, że wkrótce ruszy kolejny pomysł – Marszałkowska Inicjatywa Sołecka.

Podczas imprezy wystąpił Zespół AKCES z Ozimka.

W uroczystości uczestniczył także burmistrz Jan Labus, który pogratulował laureatom. 

Źródło: www.opolskie.pl

00117

Menu szybkiego dostępu do wybranych treści

  • Data aktualizacji: 2020-07-07 14:26
  • |
  • Licznik odwiedzin: 57 579 444